Драйвери світлодіодів HELVAR

Основні технічні характеристики та можливості драйверів світлодіодів Helvar

В статті наведені основні технічні характеристики і можливості драйверів світлодіодів фінської компанії Helvar.

В. Котигорошко

Історія та напрями діяльності компанії Helvar

З перших днів свого заснування (1921 р.) компанія Helvar (Фінляндія) займалася торгівлею між Фінляндією і Польщею. Цим і пояснюється те, що назва компанії “Helvar” складається з перших літер назв столиць цих країн. На початку 1980-х рр. в асортименті випущеної продукції з’явилися електронні пускорегулювальні апарати (ЕПРА), іншими словами т. з. електронні баласти, а згодом і керовані ЕПРА, що дозволяють регулювати яскравість люмінесцентних ламп. Компанія Helvar брала також активну участь у розробці та просуванні стандарту для цифрових систем керування освітленням, що отримав назву DALI (Digital Addressable Lighting Interface – стандартний цифровий протокол керування освітленням). Використання цього стандарту дозволяє реалізувати керування кожним окремим освітлювальним приладом відповідно до потреб користувача в кожній конкретній ситуації. На початку 2000-х рр. компанія Helvar представила на ринку малоформатні ЕПРА з поперечним перерізом усього 30×21 мм, які згодом стали промисловим стандартом.

Характеристика LED-драйверів Helvar

LED-драйвери компанії Helvar орієнтовані на створення енергоефективних, надійних, високоякісних, професійних освітлювальних приладів. Пропонується великий вибір керованих і некерованих драйверів світлодіодів, які можуть бути використані для створення як порівняно простого освітлювального обладнання, так і розгалужених багатофункціональних систем освітлення .

Асортимент драйверів

В даний час компанія Helvar виробляє різноманітні драйвери світлодіодів, у тому числі широку номенклатуру вузькопрофільних (30×21 мм) LED-драйверів різної потужності. В статті розглядаються неізольовані та ізольовані вузькопрофільні AC/DC-драйвери світлодіодів.

SELV та класи електробезпеки

Крім стандартних ізольованих драйверів компанія Helvar пропонує також драйвери, що відповідають рекомендаціям стандарту з електробезпеки, які пред’являються до способів захисту від ураження електричним струмом електрообладнання III класу захисту. Слід звернути увагу на те, що номер класу не визначає ступінь захищеності обладнання, а лише встановлює спосіб захисту від ураження електричним струмом.

Передбачається, що електрообладнання III класу розраховане для роботи від ізольованого джерела струму і в ньому має бути реалізована т. з. система безпечної наднизької напруги (Safety Extra Low Voltage — SELV). Наявність системи SELV гарантує, що вихідна напруга ніколи не перевищує певне значення, а це дозволяє реалізувати більш “відкритий і гнучкий дизайн” освітлювальних приладів. У LED-драйверах типу SELV прийняті заходи, які гарантують захист від потрапляння високої напруги на зовнішні або внутрішні частини обладнання, тобто вони захищені від небезпечної напруги, і при нормальних умовах експлуатації користувач може контактувати з ними без ризику ураження електричним струмом. В даний час компанія Helvar пропонує LED-драйвери типу SELV 120V та SELV 60V.

Неізольовані вузькопрофільні LED-драйвери

Основні технічні характеристики вузькопрофільних неізольованих LED-драйверів наведені в табл. 1. Усі драйвери вирізняються малогабаритним корпусом та високим ККД.

Драйвери LL30HE-CC-300

Малогабаритні неізольовані LED-драйвери LL30HE-CC-300 (рис. 1) вихідною потужністю до 30 Вт і струмом до 300 мА мають розміри всього 190x30x21 мм. Ці драйвери можна рекомендувати для застосування в пристроях чергового освітлення .

Драйвери LL1x150-E-CC

Неізольовані драйвери світлодіодів LL1x150-E-CC вихідною потужністю до 150 Вт (рис. 2) відповідають класу захисту електротехнічного обладнання IP20, а також першому класу захисту від ураження електричним струмом (тобто передбачена клема захисного заземлення корпусу) і орієнтовані на застосування в системах внутрішнього світлодіодного освітлення в супермаркетах, офісах, складських і торгових приміщеннях.

Основні технічні характеристики LED-драйвера LL1x150-E-CC наведені в табл. 2.

Срок служби драйвера — 100 тис. год при температурі навколишнього середовища 65 °C. При підвищенні температури строк служби знижується (табл. 2).

Таблиця 1. Основні характеристики неізольованих вузькопрофільних LED-драйверів

Тип Потужність, Вт Струм, мА Габаритні розміри, мм IP ккд

(макс.), %

Зовнішнє освітлення, приміщення з підвищеною вологістю
OL1x110-E-CC-350 110 350 250x40x23 IP67 95
Некеровані, для використання всередині будівель
LL30-HE-CC-300 30 300 190x30x21 IP20 91
LL35-HE-CC-350 35 350 190x30x21 IP20 92
LL35-HE-CC-120-450 35 120-450 280x30x21 IP20 93
LLIxIO-42-E-CC 42 120-350 190x30x21 IP20 94
LL1x10-42-CC-350-700 42 350-700 230x30x21 IP20 91
LL65HE-CC-250-700 65 250-700 280x30x21 IP20 94
LL1x70-E-CC 70 350-700 280x30x21 IP20 91
LL1x23-80-E-CC 80 150-350 230x30x21 IP20 95
LL1x80-E-CC-350-700 80 350-700 280x30x21 IP20 94
LL1x110-E-CC-200-350 110 200-350 280x30x21 IP20 95
LL1x110-E-CC-350-700 110 350-700 280x30x21 IP20 95
LL1x150-E-CC 150 350-700 280x30x21 IP20 96
Керовані моделі, для використання всередині будівель
LL1x10-42-CR-DA 10-42 120-350 280x30x21 IP20 92
LL1x10-42-E-DA 42 120-350 280x30x21 IP20 93
LL1x70-E-DA 70 350-700 280x30x21 IP20 91
LL1x23-80-DA 80 150-350 280x30x21 IP20 95
LL1x80-DA-350-700 80 350-700 280x30x21 IP20 94
LL1x23-80-CR-DA 80 150-350 280x30x21 IP20 95
LL1x80-CR-DA 80 350-700 280x30x21 IP20 93
LL1x110-E-DA 110 350-700 280x30x21 IP20 95
LL1x110-CR-DA 110 350-700 280x30x21 IP20 95
LL1x150-CR-DA 150 350-700 280x30x21 IP20 96

Таблиця 2. Основні характеристики неізольованого LED-драйвера LL1x150-E-CC

Характеристика Значення
Вхід
Діапазон вхідних напруг, В 198–264 В змінного струму (0/50–60 Гц), 176–280 В постійного струму
Вхідний струм, А 0.5…0.8
Коефіцієнт потужності PF (тип.) 0.98 при 100% навантаженні
Коефіцієнт гармонік (THD), не більше, % 10
ККД (тип.), % 96 95
Струм витоку, не більше, мА 0.3
Вихід
Номінальний вихідний струм, мА 350 700
Макс. вихідна напруга холостого ходу, В 257.350 128.214
Номінальна вихідна потужність, Вт 122.5 150
Відхилення вихідного струму, % 1НОМ ±5
Рівень пульсацій вихідного струму, % 1НОМ ±2 (120 Гц)
Захист від КЗ та розриву вихідного кола +
Регулювання струму +
Електромагнітна сумісність
Стійкість до наносекундних імпульсних завад (IEC61000-4-4) 4 кВ
Стійкість до імпульсів напруги (IEC61000-4-5) 1 кВ (L-N), 2 кВ (L-GND)
Надійність, довкілля, габарити
Термін служби, тис. год (при температурі) 100 (65 °C), 50 (75 °C), 25 (85 °C)
Діапазон робочих температур, °С -25…50
Габарити, мм 280x30x21
Маса, г 254
Ступінь захисту IP20

У стандарті IEC 60050-191 строк служби визна­чається як тривалість експлуатації виробу або її відновлення після капітального ремонту до настан­ня граничного стану, під яким розуміється стан ви­робу, за якого його подальша експлуатація недопу­стима або недоцільна з огляду на небезпеку, еконо­мічні чи екологічні причини.

Іншими словами, строк служби — це час, протягом якого виріб працює належним чином, перш ніж відбудеться його зношування і подальша експлу­атація виробу стане просто недоцільною. Як пра­вило, під час оцінювання строку служби будь-якого виробу аналізуються всі механізми зносу й визна­чається найбільш критичний компонент системи, який може вивести її з робочого стану.

У більшості випадків у джерелах живлення електронних систем і драйверах світлодіодів таким елементом є електролітичний конденсатор. Ступінь висихання електроліту залежить від робочої темпера­тури конденсатора. Прийнято вважати, що строк служби електролітичного конденсатора зменшується вдвічі при кожному підвищенні робочої температури на десять градусів.

Вольтамперну навантажувальну характеристику наведено на рис. 3 (область найбільшої ефектив­ності виділено блакитним кольором). Графіки за­лежності ККД і коефіцієнта потужності від рівня вихідної потужності — на рис. 4 . Драйвери за­безпечують номінальний вихідний струм від 350 до 700 мА. У драйверах міститься вбудований актив­ний коректор коефіцієнта потужності (PF). При на­вантаженні 100% коефіцієнт PF > 0,98, ККД — до 96%.

Компанія Helvar у документації на свої LED-драйвери, на відміну від інших виробників, не на­водить кількісні показники рівня відносної воло­гості. А для значення такого параметра, як макси­мальна відносна вологість, зазначається «без ви­падіння конденсату». Тобто акцент робиться на тому, що рівень відносної вологості повітря, у принципі, не має значення. Критичним є поява вологи на корпусі, оскільки це може спричинити коротке замикання струмопровідних частин драйвера. Поява вологи (конденсату) залежить не лише від рівня во­логісті повітря, а й від температури довкілля, точ­ніше — від її зміни в процесі експлуатації.

Таблиця 3. Залежність вихідного струму LED-драйвера LL1x150-E-CC від опору регулювального резистора

R, Ом 0 220 470 820 1k 1,5k 2,2k 2,74k
1вих, мА 700 675 650 625 600 575 550 525
Код замовлення T70000 N/A T70471 T70821 T70102 T70102 T70152 T70222
R, Ом 3,9k 5,6k 6,8k 10k 18k 39k Ж
1вых, мА 500 475 450 425 400 375 350
Код замовлення T72741 T70392 T70562 T70682 T70103 T70183 N/A

Драйвери LL1x150-E-CC підтримують режим роботи зі стабілізацією вихідного струму в діапа­зоні вхідних напруг 198…264 В змінного та 176…280 В постійного струму. Крім того, допускається робота при вхідній напрузі змінного струму 320 В протягом однієї години.

Драйвери, відповідно до рекомендацій стан­дарту EN61000-4-5, стійкі до імпульсів напруги амплітудою 2 кВ (лінія-земля), 1 кВ (лінія-лінія) та 4 кВ (IEC 61000-4-4). Конструктивно драйвери виконано в закритому вузькопрофільному металево­му корпусі габаритними розмірами 280×30×21 мм.

У драйвері передбачено можливість регулюван­ня вихідного струму і, відповідно, яскравості сві­чення світлодіодів, що здійснюється зміною опору зовнішнього резистора (табл. 3).

Драйвери LL1x150-E-CC відповідають рекомен­даціям основних європейських і міжнародних стан­дартів з електромагнітної сумісності та безпеки (табл. 4).

Таблиця 4. Стандарти, рекомендаціям яких відповідають LED-драйвери LL1x150-E-CC

Стандарт Опи
EN 61347-1 Lamp controlgear – Part 1: General and safety requirements
(Пристрої керування лампами. Частина 1. Загальні вимоги та вимоги безпеки)
EN 61347-2-13 Lamp controlgear. Part 2-13. Particular requirements for d.^ or а.с. supplied electronic controlgear for LED modules.

(Пускорегулювальна апаратура для ламп. Частина 2-13. Додаткові вимоги до електронних пускорегулювальних апаратів із живленням постійним або змінним струмом для модулів зі світловипромінювальними діодами)

EN 61347, C5e Класи засобів захисту від перегрівання
EN61000-3-2 Electromagnetic compatibility (EMC). Part 3-2. Limits. Limits for harmonic current emissions (equipment input current 16 A per phase).

(Електромагнітна сумісність (ЕМС). Частина 3-2. Норми. Норми випромінювання гармонічних складових струму (обладнання зі вхідним струмом не більше 16 А в одній фазі))

EN61000-3-3 Electromagnetic compatibility (EMC). Part 3-3. Limits. Limitation of voltage changes, voltage fluc­tuations and flicker in public low-voltage supply systems, for equipment with rated current 16 A per phase connected to the power supply network without special conditions.

(Електромагнітна сумісність (ЕМС). Частина 3-3. Норми. Обмеження змін напруги, коливань напруги та флікеру в загальнодоступних низьковольтних системах електропостачання для обладнання з номінальним струмом не більше 16 А (в одній фазі), підключеного до мережі без особливих умов)

EN 55015 Limits and methods of measurement of radio disturbance characteristics of electrical lighting and similar equipment.

(Норми та методи вимірювання характеристик радіоперешкод електричного освітлювального та подібного обладнання)

EN 61547 Electromagnetic compatibility of technical equipment. Immunity of equipment for general lighting purposes to electromagnetic disturbances. Requirements and test methods.

(Електромагнітна сумісність технічних засобів. Стійкість світлотехнічного обладнання загального призначення до електромагнітних завад. Вимоги та методи випробувань)

EN 62384 DC or AC supplied electronic control gear for LED modules – Performance requirements.

(Електронні пристрої керування з живленням постійного або змінного струму для LED-модулів. Вимоги до робочих характеристик)

Неізольовані драйвери світлодіодів OL1x110-E-CC-350

Неізольовані драйвери світлодіодів OL1x110-E-CC-350 з вихідною потужністю до 110 Вт (рис. 5) відповідають класу захисту електротехнічного обладнання IP67, а також ІІ класу захисту від ураження електричним струмом (тобто передбачено подвійну ізоляцію й захисне заземлення корпусу не потрібне) . Ці драйвери орієнтовано на застосування у системах зовнішнього світлодіодного освітлення найрізноманітнішого призначення (складські приміщення, вуличне освітлення тощо).

На рис. 6 наведено вольтамперну навантажувальну характеристику та графіки залежності ККД і коефіцієнта потужності від рівня вихідної потужності. Драйвери забезпечують номінальний вихідний струм 350 мА. Драйвери містять вбудований активний коректор коефіцієнта потужності (PF). За навантаження 100% коефіцієнт PF > 0,98, ККД – до 95%. Габаритні розміри – 250×40×23 мм.

Драйвери OL1x110-E-CC-350 підтримують режим стабілізації вихідного струму в діапазоні вхідних напруг 198…264 В змінного та 176…280 В постійного струму. Термін служби – 50 тис. год при температурі корпусу 80 °C.

Характеристики деяких LED-драйверів для зовнішніх систем (IP67) наведено у табл. 5.

Драйвери OL1x30-E-CV24 і OL1x75-E-CV24 з вихідною потужністю відповідно 30 і 75 Вт підтримують стабілізацію вихідної напруги (24 В) у діапазоні 198…264 В змінного струму.

Драйвери OL1x50-E-CC-1050 і OL1x50-E-CC-1400 з максимальною потужністю 50 Вт працюють у режимі стабілізації вихідного струму відповідно 1,05 і 1,4 А. У цих драйверах реалізовано засоби захисту від ураження електричним струмом, рекомендовані для електрообладнання ІІІ класу (SELV 60V).

Параметри неізольованих інтелектуальних LED-драйверів Active+ (табл. 6)

Драйвер LL1x23-80 Active+ потужністю до 80 Вт та максимальним струмом 350 мА (рис. 7) відповідає класу захисту IP20 . Габарити – 280×30×21 мм, маса – 220 г. Відмінна особливість – можливість підключення зовнішнього датчика освітленості Active+ Sense, що дає змогу автоматично керувати світловим потоком світильника. Для живлення датчика у драйвері є вбудоване автономне джерело живлення.

На рис. 8 наведено ВА-характеристику та графіки залежності струму від опору зовнішнього резистора. Драйвер забезпечує вихідний струм 150…350 мА і має активний коректор PF. За навантаження 100% PF > 0,98, ККД – до 95%. На високих рівнях світлового потоку регулювання здійснюється зміною вихідного струму (CCR – Constant Current Reduction). На низьких – використовується ШІМ-модуляція з частотою 1,8 кГц (режим PWM).

Таблиця 5. LED-драйвери для систем зовнішнього освітлення

Тип Потужність, Вт Макс. струм, мА Габаритні розміри, мм IP ККД (макс.), % Діапазон робочих температур, °C. Строк служби, тис. год
OL1x30-E-CV24 30 1250 131x42x34 IP67 87 -15.45 30
OL1x50-E-CC-1050 50 1050 300x40x23 IP67 89 -40.60 50
OL1x50-E-CC-1400 50 1400 300x40x23 IP67 88 -40.60 50
OL1x75-E-CV24 75 3125 155x50x32 IP67 88 -15.45 30
OL1x110-E-CC-350 110 350 250x40x23 IP67 95 -40.60 50

Таблиця 6. Неізольовані вузькопрофільні LED-драйвери типу Active+

Тип Макс. потужність, Вт Вихідний струм, мА Габаритні розміри, мм IP ККД (макс.), % Діапазон робочих температур, °C.
LL1x10-42Active+ 42 120-350 280x30x21 IP20 93 -20.50
LL1x23-80 Active+ 80 150-350 280x30x21 IP20 95 -20.50
LL1x80-350-700 Active+ 80 350-700 280x30x21 IP20 94 -20.50
LL1x110 Active+ 110 350-700 280x30x21 IP20 95 -20.50

Система Active+ та датчик Active+ Sense

Використання драйверів Active+ разом із датчиками Active+ Sense забезпечує автоматичне регулювання світлового потоку залежно від природного освітлення та присутності людей, завдяки функції інтелектуального самонавчання. Датчик підключається безпосередньо до драйвера, без додаткових ліній зв’язку.

LED-драйвери Active+ не потребують попереднього налаштування чи допоміжних контролерів.

Компактний датчик Active+ Sense (32,4×15,5×4,5 мм) містить фотодатчик освітленості та пасивний ІЧ-датчик присутності. Підключається гнучким кабелем (рис. 10).

У процесі самонавчання протягом 60…100 годин аналізуються умови довкілля. Після цього драйвер самостійно вибирає оптимальний режим роботи.

Світильники з Active+ застосовують у коридорах, офісах, підсобних приміщеннях тощо. Якщо присутність людей не виявлена, світильник переходить у енергозберігальний режим. Також автоматично регулюється світловий потік залежно від природного освітлення. Реалізовано підтримання постійного світлового потоку (CLO).

За потреби режим роботи можна коригувати через мобільний застосунок Active+ (рис. 11).

Мобільний додаток Active+

Мобільний додаток Active+ призначений для налаштування параметрів системи Helvar Active+. Для використання додатка необхідний смартфон, що працює на операційній системі Android 4.0 (і вище) та має світлодіодний спалах, а також світильник із драйвером типу Active+ і датчиком Active+ Sense. За допомогою мобільного додатка Active+ користувач може модифікувати параметри кожного світильника та, за потреби, вносити зміни до його алгоритму роботи. До таких параметрів належать: початковий і енергозберігальний рівні світлового потоку, час затримки реагування на сигнали датчика присутності, параметри вимкнення світильника залежно від рівня природного освітлення тощо.

Для передавання команд використовується світловий потік, який генерується світлодіодним спалахом смартфона. Декодування здійснюється у світлочутливому датчику Active+ Sense, після чого код команди передається до драйвера Active+. Смартфон повинен знаходитися на відстані не більше 70 см від датчика Active+ Sense, а світлодіодний спалах має бути спрямований на сенсор освітленості.

Таблиця 7. Ізольовані вузькопрофільні драйвери світлодіодів

Тип Потужність, Вт Вихідний струм, мА Габаритні розміри, мм IP ККД (макс.), %

Ізольовані некеровані LED-драйвери

LL1x21-CC 21 300/350 230x30x21 IP20 86
LL1x26-CC 26 300/350 230x30x21 IP20 >90
LL1x38-CC-350 38 350 230x30x21 IP20 88
LL1x38-CC-350/300 38 300/350 230x30x21 IP20 88
LL1x54-CC-350 54 350 230x30x21 IP20 89

Ізольовані (SELV) некеровані LED-драйвери

LL25SE-CC-150-500 25 150-500 280x30x21 IP20 87
LL35SE-CC-250-850 35 250-850 280x30x21 IP20 88
LL2x25-E-CC 2×25 350-700 360x30x21 IP20 87
LL1x50-E-CC-700-1050 50 700-1050 280x30x21 IP20 90
LL1x50-E-CC 50 1050-1400 280x30x21 IP20 90
LL1x80-CC-1400-2100 80 1400-2100 360x30x21 IP20 89
LL2x35-E-CC 2×35 350-700 380x35x21 IP20 91

Ізольовані (SELV) керовані LED-драйвери

LL1x50-E-DA 50 1050-1400 360x30x21 IP20 86

Основні технічні характеристики

Основні технічні характеристики ізольованих вузькопрофільних драйверів світлодіодів наведені у табл. 7. Усі драйвери відрізняються малогабаритним корпусом та високим ККД. Як правило, у драйверах передбачена можливість регулювання вихідного струму, що здійснюється зміною опору зовнішнього резистора.

Для зміни величини вихідного струму (300 або 350 мА) у драйверах типу LL1x21-CC та LL1x38-CC-350/300 необхідно видалити перемичку, використовуючи бокорізи/кусачки (рис. 12). У драйверах типу LL1x26-CC наявні незалежні клеми (300 mA та 350 mA) для підключення ланцюжка світлодіодів. Регулювання вихідного струму у драйверах типу LL1x50-E-DA здійснюється за допомогою інтерфейсу DALI.

Рис. 12. Вариант устранения перемычки

Вичерпну інформацію про продукцію фінської компанії Helvar можна знайти в мережі Інтернет на сайті  www.helvar.com або у компанії VD MAIS – офіційному дистриб’юторі Helvar в Україні.

Latest news

Надтонкі джерела живлення MEAN WELL серії XDR: потужністю до 960 Вт
ALL NEWS

Надтонкі джерела живлення MEAN WELL серії XDR: потужністю до 960 Вт

ПЛК MEAN WELL PLC-DPLC-32MT/ET для промислової автоматизації
Brands

ПЛК MEAN WELL PLC-DPLC-32MT/ET для промислової автоматизації

Двонаправлені перетворювачі MEAN WELL BIC-5K 5 кВт
Brands

Двонаправлені перетворювачі MEAN WELL BIC-5K 5 кВт

Інтелектуальні системи живлення 1–18 кВт на базі AC/DC-перетворювачів MEAN WELL серії RCP
Brands

Інтелектуальні системи живлення 1–18 кВт на базі AC/DC-перетворювачів MEAN WELL серії RCP

VD MAIS стає членом Global Electronics Association
VD MAIS

VD MAIS стає членом Global Electronics Association

Mean Well SHP — промислові джерела живлення великої потужності (10–30 кВт)
Brands

Mean Well SHP — промислові джерела живлення великої потужності (10–30 кВт)